Покора і влада розуму: парафраз Паскаля
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent01.01.035Ключові слова:
рація, Декарт, раціоналізм, дискурси влади, політична філософія , філософія МодернуАнотація
У статті порівнюються концепції раціональності, створені Декартом і Паскалем. Порівняння відбувається у контексті проблеми зв’язку модерних концепцій розуму і раціональності як різновиду влади. Автор вказує, що вперше обґрунтована Декартом фундаментальна очевидність ratio, яку визначено як ототожнення влади розуму із діями, що відповідають справжній суті самих речей, може розглядатися як основа цього тлумачення. Далі автор реконструює п’ять кроків обґрунтування, що ведуть до формулювання Декартової метафізичної тези ego cogito ergo sum – вихідної очевидності розуму. Саме ця вихідна очевидність зумовлює панівний і визначальний характер розуму як начала людини у філософії Декарта. Автор протиставляє Декартовій метафізиці розуму Паскалеву концепцію раціональності, котра спирається не на вихідну, а на останню очевидність розуму: існування відмінних від нього начал, в узгодженні із якими полягає правдива сила розуму. Доведено, що Паскаль опонує Декартові не через заперечення сили і значущості розуму, а на підставі реінтерпретації його всемогутності. Обґрунтовано, що Паскалева концепція раціональності є взірцем критики бачення розуму як влади, а також важливим ресурсом для відповідних сучасних філософських дискусій.
Посилання
Descartes, R. (1989). Discourse on the method. [In Russian]. In R. Descartes, Works in 2 Volumes (Vol. 1, pp. 250-296). Moscow: Mysl.
Descartes, R. (1989). Principles of philosophy. [In Russian]. In R. Descartes, Works in 2 Volumes (Vol. 1, pp. 297-422). Moscow: Mysl.
Pascal, B. (1994). Thoughts. [In Russian]. Moscow: REFL-book.
Pascal, B. (1997). Discourse on the passion of love. [In Russian]. In B. Pascal, Treatises. Polemical Works. Letters (pp. 32-47). Kyiv: Port-Royal.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 23
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).