Логіка і метафізика у Ляйбніца. Проблеми філософської екзегетики
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent08.01.105Анотація
Автор статті аналізуєті історико-філософські принципи, за допомоги яких Б.Расел, Л.Кутюра, Е.Касірера, Х. Гаймзет, В. Кабіц, Б. Янсен, Д. Манке та ін. дослідники тлумачать співвідношення логіки і метафізики у філософії Ґ.В.Ляйбніца. У статті доведено, що підхід В. Кабіца є суттєвим регресом у порівнянні з підходом Е.Кассірера через ігнорування внеску Ляйбніца в історію логіки, методології та теорії пізнання, а також через надто вузьке модернізоване розуміння логіки. Автор не погоджується з інтерпретацією Б.Янсена, який базував філософію Ляйбніца на несхоластичній передвстановленій гармонії. Недоліком підходу Д.Манке є, на думку автора, нерозуміння того, що синтез заради синтезу ніколи не може бути творчим, а побудова універсальної філософської системи – ніколи не може бути метою справді філософської творчості.
Посилання
Cassirer, E. (1902). Leibniz’System in seinen wissenschaftlichen Grundlagen. Marburg: Elwert.
Couturat, L. (1901). La Logique de Leibniz d’après des documents inédits. Paris: Alcan.
Hartmann, Ed. von. (1899). Geschichte der Metaphysik. 1. Teil: Bis Kant. Leipzig:Hermann Haacke.
Heimsoeth, H. (1914). Die Methode der Erkenntnis bei Descartes und Leibniz. 2. Hft.Leibniz’Methode der formalen Begründung. Erkenntnislehre und Monadologie. Gießen: Alfred Töpelmann. https://doi.org/10.1515/9783111554631
Jansen, B. (1920). Leibniz erkenntnistheoretischer Realist. Grundlinien seiner Erkenntnislehre. Berlin: Simion.
Jasinowski, B. (1918). Die analytische Urteilslehre Leibnizens in ihrem Verhältnis zuseiner Metaphysik. Wien: Söhne
Kabitz, W. (1909). Die philosophie des jungen Leibniz. Untersuchungen zur Entwicklungsgeschichte seiner System. Heidelber: Carl Winter.
Mahnke, D. (1964). Leibnizens Synthese von Universalmathematik und Individualmetaphysik. Stuttgart-Bad Cannstatt: F. Frommann.
Petersen, P. (1921). Geschichte der aristotelischen Philosophie im protestantischen Deutschland. Leipzig: F. Meiner.
Russell, B. (1900). A critical Exposition of the philosophy of Leibniz. Cambridge: University Press.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 39
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).