Словник, що філософує
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent39.01.091Ключові слова:
мова, поняття, термін, переклад, логіка, мислення, омонімія, онтологіяАнотація
Філософське значення «Європейського словника філософій» полягає не тільки в його перевагах як словника нового типу. Ми показуємо, що цей «Лексикон неперекладностей» постає як оригінальний твір сучасного філософування. Цей твір є принципово спів-авторським, незавершуваним, таким, що зростає, розгалужуваним. Основні риси Словника як філософського твору є такими: (1) це інтерактивний гіпертекст, що творить нові тексти; (2) це зібрання не слів, але свого роду «подій іменування думки».
Неперекладна разномовність понять залучає читача в думку, не замкнену в терміни, не схоплювану моно-логосом, неусувну. Ця ситуація щораз по новому проблематизує стосунки між словом, поняттям, мисленням і тим, що є.
Посилання
Apter, E., et al. (Eds.). (2015). Dictionary of Untranslatables: A Philosophical Lexicon. Princeton: Princeton University Press.
Benveniste, E. (1966). Problèmes de linguistique générale. Paris: Gallimard.
Cassin, B. (Ed.). (2004). Vocabulaire Européen des Philosophies. Dictionnaire des Intraduisibles. Paris: Seuil, & Le Robert.
Cusset, F. (2008). French Theory: How Foucault, Derrida, Deleuze, & Co Transformed the Intellectual Life of the United States. Minneapolis, & London: University Of Minnesota Press.
Deleuze, G., & Guattari, F. (1980). Capitalisme et Schizophrénie 2: Mille Plateaux. Introduction. Rhizoma. París. Minuit.
Hamann, J. (1967). Metakritik über der reinen Vernunft. In J. Hamann, Schriften zur Sprache (S. 219-227). Frankfurt am M.: Suhrkamp.
Heidegger, M. (1976). Briefe über Humanismus. In M. Heidegger, Gesamtausgabe (Bd. 9, S. 313-364). Frankfurt am M.: Klostermann.
Humboldt, W. (1836). Über die Verschiedenheit des menschlichen Sprachbaues und ihren Einfluss auf die geistige Entwicklung des Menschengeschlechts. Berlin: F. Dummler.
Olschki, L. (1922). Geschichte der neusprachigen wissenschaftlichen Literatur (Bd.1-3). Lepzig: Olschki.
Sapir, E. (2008). The collected works. 1. General linguistics. Berlin: de Gruyter.
Wharf, B. (1964). Language, Thought, and Reality: Selected Writings. Cambridge, Mass.: MITpress.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 263
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).