Про журнал

РЕДАКЦІЙНА ПОЛІТИКА

ГАЛУЗЬ ТА ПРОБЛЕМАТИКА

Sententiae – історико-філософський журнал, що керується принципами відкритого доступу.

Журнал створено Спілкою дослідників модерної філософії (Паскалівським товариством).
Заснований 2000 року. Виходить 3 рази на рік, 30 квітня, 30 серпня та 30 листопада.
Визнаний фаховим виданням зі спеціальності Філософія постановою Президії ВАК України №5-05/4 від  11.04.2001; наказом Колегії МОН України №1081 від 29.09.2014. 

Публікації в журналі для авторів традиційно є безкоштовними. Процедуру фахового рецензування описано нижче у відповідному параграфі. 

З 2015 року індексується в базі анотацій і цитувань рецензованої літератури SCOPUS.

Наша мета – сприяти розвиткові найширшого спектру сучасних дослідницьких підходів, активному їх упровадженню в практику й утвердженню високих стандартів університетського викладання філософських дисциплін на основі досягнень сучасної історії філософії.

Наш головний пріоритет – забезпечення емпіричної обґрунтованості історико-філософських концепцій, заснованої на критеріях буквальності (отже й неприпустимості подвійного перекладу), вичерпності, контекстуальності та врахування наявних спекулятивних інтерпретацій. Жан-Люк Марийон вперше сформулював цей комплекс критеріїв у 1998 році, визнавши їх головними рисами сучасних досліджень філософії Декарта; докладні формулювання див.  "Медитації Декарта в дзеркалі сучасних тлумачень. К.: Дух і Літера, 2014, с. 5) . Ми вважаємо ці критерії основою методології будь-якого обґрунтованого історико-філософського дослідження. Редакційна політика Sententiae передбачає нульову толерантність до практики подвійного перекладу.

Публікуючи статті з будь-якої історико-філософської тематики, ми приділяємо особливу увагу термінологічним дослідженням, проблемам філософського перекладу й неперекладності, вивченню рукописів (зокрема, рукописної спадщини професорів Києво-Могилянської академії ХVІІ–ХVІІІ ст.) і висвітлюємо перебіг масштабних проектів у цій галузі. Також ми видаємо коментовані білінгвічні переклади класичних іншомовних філософських текстів, що вперше публікуються українською. Серед наших пріоритетів – висвітлення історії філософської думки в Україні й інших країнах Східної Європи та її зв’язку з широким загальнокультурним контекстом (теологія, література, природничі науки, політична ідеологія тощо).

Матеріали кожного числа розподіляються за жанровими розділами і тематичними рубриками.

Нині існує десять жанрових розділів.

 

ПОЛІТИКА РОЗДІЛІВ

СТАТТІ

У цьому розділі публікуються результати оригінальних досліджень, позначених науковою новизною.

У нашому журналі цей розділ традиційно розподіляється на низку Тематичних рубрик (ТР). Розподіл статей за ТР здійснюється Редколегією з урахуванням думки автора. Зазвичай жодне число журналу не містить повного набору ТР. За рішенням Редколегії можуть створюватися нові ТР або скасовуватися ті, що вже існують. Нині існує тринадцять стандартних ТР, причому назви деяких з плином часу зазнавали змін:

ТЕМА ЧИСЛА (публікує добірки статей, об’єднаних спільною тематикою, вужчою за тематику стандартних ТР; редакторами цієї TP кожного разу є автори конкретного тематичного проекту, схваленого Редколегією: це можуть бути як члени Редколегії, так й інші провідні фахівці у відповідній галузі; ця ТР присутня не в усіх числах журналу; одна тема зазвичай припадає на одне число, проте іноді її може бути поширено на наступні числа журналу; попередні теми цієї ТР:

«Кант і аналітична філософія»«Фіхте і теорія самосвідомості»«Чи може національна філософія бути точно визначеним дослідницьким об’єктом?»«Філософія і російська література»«Kantiana»«Михайло Бахтін і перша філософія».

Хронологічні ТР:

● ДАВНЯ ФІЛОСОФІЯ;

● СЕРЕДНЬОВІЧНА ФІЛОСОФІЯ (колишня назва: Studia Medievalia);

● IL RINASCIMENTO;

● РАННЬОМОДЕРНА ФІЛОСОФІЯ (колишні назви: Філософія Нового часу, Філософія ХVІІ століття);

● ФІЛОСОФІЯ ХVІІІ СТОЛІТТЯ;

● ФІЛОСОФІЯ ХІХ СТОЛІТТЯ;

● ФІЛОСОФІЯ ХХ СТОЛІТТЯ.

Статті, присвячені розмаїтим східним традиціям філософування, важко узгодити із західною хронологією. Тому для таких праць створена рубрика СХІДНІ ФІЛОСОФІЇ.  

Статті, тематика яких не підлягає чіткій хронологічній ідентифікації, публікуються в ТР ПАНОРАМА.

● ДИСКУСІЇ (Колишня назва: Полеміка).

Методологічні ТР:

● ІНСТРУМЕНТАРІЙ (публікує статті, присвячені питанням історії філософських понять і термінів, аналізові їх неперекладності а також обґрунтуванню українських перекладів філософських текстів і термінів);

● КАТЕДРА (публікує статті, присвячені новаціям у царині історії філософії як предмету викладання);

● ПИТАННЯ МЕТОДОЛОГІЇ (публікує статті, присвячені загальному осмисленню історії філософії як дослідницької галузі, а також конкретним методам історико-філософського дослідження; колишня назва: Історико-філософська лабораторія).

ТР, що вийшли з ужитку: 

Доктрини, Модерн/Постмодерн, Схід Європи, Філософія і освіта, Філософія і теологія.

СТАТТІ: ДОДАТОК

Публікує переклади авторитетних зарубіжних історико-філософських статей, що вже виходили друком, але ніколи не перекладалися українською.

ФІЛОСОФСЬКІ ДОВІДНИКИ

Рубрика присвячена діалоговим формам історико-філософської освіти.

ПЕРЕКЛАДИ

Публікує класичні філософські тексти, що вперше перекладаються українською мовою; зазвичай ідеться про білінгвічне коментоване видання таких текстів; колишня назва: Першоджерела.

ПЕРЕКЛАДИ: ДОДАТОК

Публікує наукові статті, присвячені дослідженню класичних філософських текстів, опублікованих у розділі Переклади, та обґрунтуванню або критичному аналізові відповідних перекладацьких концепцій.

АРХІВИ

Публікує тексти рукописів, що публікуються вперше.

АРХІВИ: ДОДАТОК

Публікує статті, присвячені дослідженню рукописів, опублікованих у розділі Архіви.

РЕЦЕНЗІЇ

Публікує рецензії на нові книги й статті історико-філософської тематики; колишня назва: «Рецензії. Реферативні огляди».

НОВІ ВИДАННЯ

Публікує бібліографічні дані нових книг і статей історико-філософської тематики, а також короткий опис їхнього змісту.

НАУКОВЕ ЖИТТЯ

Публікує звіти про історико-філософські конференції, семінари тощо.

 

ПРОЦЕС РЕЦЕНЗУВАННЯ

  1.  Редколегія приймає рішення щодо можливості оприлюднення статей лише після завершення процедури їх анонімного рецензування.
  2.  Відповідність запропонованих на розгляд Редколегії статей науковій спеціалізації журналу визначає Головний редактор; він обирає для кожної статті двох (інколи – трьох) рецензентів з числа провідних українських чи зарубіжних фахівців. Стаття направляється на рецензування лише якщо вона відповідає тематиці журналу, засновується на сучасних світових дискусіях у відповідній галузі, послуговується сучасними методологіями і не містить подвійного перекладу.  
  3.  Практикується «подвійне сліпе рецензування»: рецензенти не знають хто є автором, автори, своєю чергою, не знають, хто є рецензентами. Для рецензування всіх статей кожного числа обирається принаймні десять або більше рецензентів.
  4.  Редакція у двомісячний термін повідомляє авторові про прийняття його статті до розгляду. Головний редактор особисто надсилає статті рецензентам і отримує від них тексти рецензій.
  5.  Термін рецензування – до 12 місяців.
  6.  В рецензії відзначається:
    •  оригінальність і наукова новизна статті;
    •  коректність цитувань;
    •  відповідність змісту статті її назві;
    •  чи враховує автор найсучасніші публікації в тій царині філософського знання, якій присвячено статтю.
    •  чи містить матеріал подвійний переклад;
    •  остаточний висновок щодо прийняття статті до друку, відправлення на доопрацювання чи відхилення,
    •  а також (за наявності) ті недоліки статті, що не є предметом наукової дискусії й мають бути виправлені автором.
  7.  Головний редактор складає єдиний список зауважень рецензентів і надсилає його авторові.
  8.  Головний редактор має право додавати до зауважень рецензентів власні зауваження.
  9.  Доопрацьований варіант статті направляється на розгляд тим самим рецензентам. 
  10.  Головний редактор ніколи не розголошує імен рецензентів.
  11.  Якщо висновки рецензентів позитивні, це є, як правило, основною підставою для прийняття статті до публікації. Але Редколегія, у окремих випадках, має право не погодитись із рішенням рецензентів, якщо виявляться вагомі підстави для цього.
  12.  Якщо оцінки рецензентів щодо деяких статей розбіжні, Редколегія приймає спеціальне рішення: прийняти / відхилити ці статті або призначити нових рецензентів.
  13.  Якщо статтю відхилено, Редакція інформує автора електронним листом про мотиви відмови.
  14.  Відхилені статті не можуть бути розглянуті знову. Редколегія не дискутує з авторами щодо підстав відхилення статей.

 

ПОЛІТИКА ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ

Цей журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.

 

ЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ РЕЦЕНЗУВАННЯ І РЕДАГУВАННЯ СТАТЕЙ

Стосунки між авторами, редакцією й рецензентами в нашому журналі ґрунтуються на засадах академічної доброзичливості, об’єктивності оцінок та пріоритету наукової якості. Ми керуємося принципами Code of Conduct for Editors, створеного Комітетом з етики публікації (COPE), зокрема

FAIR PLAY

Рукописи мають оцінюються на підставі їхньої наукової якості, незалежно від до раси, етнічної приналежності, статі, сексуальної орієнтації, релігійних переконань, громадянства чи політичних поглядів автора.

НЕДОПУЩЕННЯ ПЛАГІАТУ, НАКЛЕПІВ І ПОРУШЕННЯ АВТОРСЬКИХ ПРАВ

Наш журнал відхиляє будь-як матеріали, де не дотримано вимог щодо недопущення плагіату, наклепів і порушень авторського права.

ОБОВ’ЯЗКИ РЕДАКТОРІВ

Головний редактор керується політикою редколегії журналу й радиться з іншими редакторами та рецензентами щодо рішення про публікацію.

РЕДАКТОРИ

● мають всі повноваження відхилити / прийняти статтю, керуючись об'єктивними науковими критеріями й висновками рецензентів;

● гарантують якість матеріалів, які вони публікують;

● повинні виявляти будь-які конфлікти інтересів;

● забезпечувати конфіденційність інформації, що стосується представлених рукописів;

● обстоювати свободу наукового самовираження;

Якщо редактори мають підозри щодо автентичності, оригінальності чи етичної коректності статті, її оприлюднення відкладається до того часу, коли всі сумніви дістануть остаточне з’ясування. Не оприлюднені матеріали з представлених на розгляд редколегії рукописів редактори не можуть використовувати у власних дослідженнях без письмової згоди авторів.

ОБОВ’ЯЗКИ АВТОРІВ

Автори повинні

● переконатися, що їхні твори є справді оригінальними;

● зробити істотний внесок у дослідження (якщо одна стаття має кілька авторів);

● підтвердити, що рукопис раніше не було опубліковано в іншому місці й що в даний час його не подано на розгляд в інше видання

● позначити всі джерела, використані в роботі над рукописом;

● повідомити про будь-які істотні конфлікти інтересів, що можуть вплинути на оцінку їхніх рукописів.

Інформація, отримана авторами приватно (в розмовах, листуванні чи в обговоренні з третіми особами) не повинна використовуватися або розголошуватися без явного письмового дозволу від джерела. Подаючи статтю на розгляд Редколегії, автори погоджуються з тим, що їхня праця, у разі оприлюднення в друкованій версії Sententiae, буде автоматично виставлена у відкритий доступ на сайті журналу.

ОБОВ’ЯЗКИ РЕЦЕНЗЕНТІВ

Рецензенти повинні:

● повідомляти редакцію про будь-які конфлікти інтересів, що можуть визначати їхні висновки;

● зберігати конфіденційність інформації, що стосується рукописуv;

● бути об'єктивними й конструктивними у своїх відгуках.

Не оприлюднені матеріали з представлених на розгляд редколегії рукописів рецензенти не можуть використовувати у власних дослідженнях без письмової згоди авторів.

 

ПОПЕРЕДНІЙ ДОСТУП

Деякі матеріали числа, що готується, можуть публікуватися онлайн у режимі Попереднього доступу, тобто ще до друку паперової версії й офіційного розміщення всіх її матеріалів на сайті.

У режимі Попереднього доступу за рішенням Редколегії передовсім можуть поширюватися матеріали, відтермінування публікації яких негативно позначилось би на їхній актуальності (передовсім йдеться про рубрики Дискусії, Рецензії, Нові видання, Наукове життя).

Матеріали надаються в Попередній доступ після включення їх Редколегією у склад відповідного числа, а також після літературного редагування й верстання, але до остаточної підготовки числа, тобто з умовною пагінацією.

Матеріали надаються в Попередній доступ у форматі PDF із зазначенням індикатора «Попередній доступ» на першій сторінці перед назвою, а також – біля кожного номеру сторінки; умовна нумерація сторінок наводиться у квадратних дужках.

Матеріал вважається опублікованим з моменту появи у Попередньому доступі; відповідна дата наводиться на сайті (у меню КОРИСНІ ІНСТРУМЕНТИ, опція Індексні метадані).

Зразок посилання на матеріал, розміщений в Попередньому доступі:

Панич, О. (2016). У пошуках спільного блага. Роздуми над книгою Андрія Баумейстера «Буття і благо». Sententiae, XXXIV, 2, Попередній доступ. Отримано з http://sententiae.vntu.edu.ua/index.php/sententiae/issue/view/Advance%20Access/1

 

АРХІВУВАННЯ

Сайт для цифрового зберігання вмісту архівів журналу використовує службу PKP PN, яка інтегрована з відомим сервісом зберігання наукової інформації LOCKSS. Переглянути підтвердження зберігання архівів можна через сторінку LOCKSS Publisher Manifest.