«Новий історизм» як постмодерністський дискурс сучасності
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent05.01.090Ключові слова:
постструктуралізм, деконструкція, текст, історія, література , контекстАнотація
Класична історицистська парадигма пізнання історичної реальності була піддана нищівній критиці з боку новітніх постмодерністських концепцій. Стаття присвячена одній із таких концепцій — «новому історизмові». Автор, спираючись на класиків «нового історизму», визначає його головні риси, до яких, зокрема належать a) тексуталізація історії (перехід історичного дослідження у літературознавчий аналіз і навпаки), b) контекстуальний аналіз літературного твору (фіксація «репрезентацій»), c) заперечення ідеї «нейтральності» літератури щодо конкретно-історичних умов, d) співіснування індетермінованості тексту й визначеності дискурсивних практик. Від методології деконструкції «новий історизм» вирізняє історизація сучасності та принцип реконтекстуалізації, а від постструктуралістської — розмежування тексту і контексту. Автор доходить висновку, що «новий історизм» не претендує на універсальну значущість чи методологічну довершеність своїх постулатів. Він лише пропонує подивитися на процес розвитку людства поза обмеженими рамкам класичних історико-філософських і літературознавчих конструкцій, здобуваючи тим популярність і значущість в широких колах західної наукової спільноти.
Посилання
Abrams, I. (1993). A Glossary of literary terms. Fort Worth: Harcourt Brace College Publishers.
Etkind, A. (2001). New Historicism. [In Russian]. NLO, (1), 7-40.
Greenblatt, S. J. (1990). Learning to Curse. Essays in Early Modern Culture. New York: Routledge.
Montrose, A. (2000). Professing the Reneissance: The Poetics and Politics of Culture. [In Russian]. NLO, (2), 13-36.
Smirnov, I. P. (2001). New Historicism as a Moment in History (On the Article by A. M. Etkind New Historicism, Russian Version). [In Russian]. NLO, (1), 41-71.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 33
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).