Б. Паскаль і філософсько-антропологічне світобачення

Автор(и)

  • Ганна Горак Міжнародний Соломонів університет (Київ)

DOI:

https://doi.org/10.31649/sent01.01.066

Ключові слова:

філософська антропологія, філософія Модерну, антропологічні дискурси XVII ст., дуальність людського існування, антропологія часу

Анотація

Метою статті є з'ясування статусу філософії Паскаля в розвитку філософсько-антропологічного світобачення. Під філософсько-антропологічним світобаченням/мисленням мається на увазі тенденція розглядати людину як комплексний феномен і визначальний предмет філософського дослідження. Ця тенденція, на думку авторки, призвела у ХХ ст. до виникнення філософської антропології як окремої філософської дисципліни. Для досягнення цієї мети авторка аналізує низку ідей філософії Паскаля на предмет їхньої відповідності ключовим положенням філософської антропології: (1) ідею людини як «мислячої тростини»; (2) ідеєю людини як суперечливого поєднання душі і тіла, розуму і пристрастей, обидва аспекти якого є значущими і необхідними для повноцінно людського існування; (3) ідеєю людини як істоти, яка існує водночас у минулому, теперішньому і майбутньому; (4) ідеєю людини як істоти, що через усвідомлення власної смертності прагне нескінченності і трансценденції. Виокремлена низка ідей, надто з урахуванням їхнього значення для філософії Паскаля, дає, на думку авторки всі підстави розглядати Паскалеве вчення як важливу віху розвитку філософсько-антропологічного світобачення, а самого Паскаля – як провісника філософської антропології, у мисленні якого ці ідеї ще не розвинулися в систему теоретичних засад філософської антропології як філософської дисципліни.

Посилання

Carlyle, T. (1995). On heroes, hero-worship, & the heroic in history. [In Russian]. Moscow.

Eremeev, V. S. (1992). Drawing of the anthropocosmos. [In Russian]. Moscow.

Khoma, O. (1994). The phenomenon of Thoughts: What is "Pascal's Philosophy"? [In Russian]. In B. Pascal, Thoughts (pp. 433-442). Moscow: REFL-book.

Krilova, S. (1999). Immortality of personality: illusion or reality? [In Ukrainian]. Kyiv: Satsanga.

Losev, I. V. (1990). Apology of everydayness or requiem for utopia. Imperatives of humanity. [In Russian]. Kyiv.

Pascal, B. (1994). Thoughts. [In Russian]. Moscow: REFL-book.

Shynkaruk, V. I., & Yatsenko, A. I. (1984). Humanism of the dialectical materialist worldview. [In Russian]. Kyiv: Politvydav Ukrainy.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 48

Опубліковано

2000-06-26

Як цитувати

Горак, Г. (2000). Б. Паскаль і філософсько-антропологічне світобачення. Sententiae, 1(1), 66–75. https://doi.org/10.31649/sent01.01.066

Номер

Розділ

СТАТТІ

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.