Проблема утворення поняття та критика класичної теорії абстракції у філософії Ернста Касірера
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent13.02.003Ключові слова:
класична логіка, формальна логіка, дійсність, пізнання, відношенняАнотація
Стаття присвячена аналізу правомірності переходу від логіки до онтології у праці Ернста Касірера "Substanzbegriff und Funktionsbegriff. Untersuchungen über die Grundfragen der Erkenntniskritik". Проаналізувавши деякі аспекти класичної теорії абстракції (переважно її арістотелівсько-локівський варіант, а також індуктивну логіку Міла), Касірер виявляє цілу низку проблем, пов'язаних як із використанням цієї теорії у досліджені новітніх наук, так і з застосуванням її до аналізу феномена мислення загалом. Для Касірера класична теорія абстракції призводить до парадоксів та труднощів через співвідношення об’єму та змісту поняття і процесу узагальнення. Касірер розв’язує ці проблеми через звернення до математики. Автор демонструє, що цей текст Касірера є одним з класичних прикладів філософського аналізу засад логіки.
Посилання
Aristotle. (1978) Categories. In Aristotle. [In Russian]. Works in 4 vols. (Vol. 2, pp. 51-90). Moscow: Mysl.
Cassirer, E. (1912). Substanzbegriff und Funktionsbegriff: Untersuchungen über die Grundfragen der Erkenntniskritik. [In Russian]. Saint Petersburg: Shipovnik.
Locke, J. (1985). An Essay Concerning Human Understanding (Book 1 111). [In Russian]. In J. Locke, Works: in 3 vols. (Vol. 1, pp. 78-458). Moscow: Mysl.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 27
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).