Античні витоки взаємозв'язку філософії та математики нового часу
DOI:
https://doi.org/10.31649/sent05.01.044Ключові слова:
метод, раціоналізм, універсальна математика, аналітична геометріяАнотація
У статті розглядаються античні витоки математичних засад Декартового раціоналізму. Автор доходить висновку, що Картезіїв проєкт «універсальної математики» синтезував ідеї багатьох античних мислителів. Зокрема, ідея координат походить від Аполонія, використання руху в математиці — від Архімеда, а концепція моделюючих математичних обʼєктів (якими у Картезія постають геометричні фігури) — від піфагорійців. Автор, визначаючи умовність цих паралелей, усе ж резюмує, що без античного союзу філософії і математики не міг би скластися їхній союз і в епоху Нового часу.
Посилання
Aristotle. (1978). Posterior Analytics. [In Russian]. In Aristotle, Works in 4 vol. (Vol. 2, pp. 255-346). Moscow: Mysl.
Aronov, R. A. (1996). Pythagorean Syndrome in Science and Philosophy [In Russian]. Voprosy philosophii, (4), 134-146.
Bacon, F. (1938). New Organon. [In Russian]. Moscow: Sotsekzis.
Descartes, R. (1938). Geometry. [In Russian]. Moscow & Leningrad: Gostekhizdat.
Descartes, R. (1989). Discourse on Method. [In Russian]. In R. Descartes, Works in 2 vol. (Vol. 1, pp. 250-298). Moscow: Mysl.
Descartes, R. (1989). Principles of Philosophy. [In Russian]. In R. Descartes, Works in 2 vol. (Vol. 1, pp. 298-422). Moscow: Mysl.
Descartes, R. (1989). Rules for the Direction of the Mind. [In Russian]. In R. Descartes, Works in 2 vol. (Vol. 2, pp. 77-153). Moscow: Mysl.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень PDF: 29
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подання, бо це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).